Next Festival
25 June
12 September
24–29 September
Alexey Botvinov - president of the festival
Olena Zazulia - director of the festival
odessaclassics@gmail.com
³ English
ODESSA CLASSICS 2024 PROGRAM


10th International Music Festival
Odessa Classics 2024



28 March, 19:00
Lithuanian National Philharmonic Concert Hall, Vilnius

     

LITHUANIAN NATIONAL SYMPHONY ORCHESTRA
(artistic director and principal conductor Modestas Pitrėnas)

VILNIUS Choir
(artistic director and principal conductor Artūras Dambrauskas)

Alexey Botvinov (piano)

Modestas Pitrėnas (conductor)

 


Program

Johannes Brahms Concerto for piano and orchestra No.1 in D minor, Op.15
   
Valentin Silvestrov Hymn for string orchestra
   
Oleksandr Shchetynsky Requiem for mixed choir and string orchestra
   
Myroslav Skoryk Melody (for choir and strings)
   

 




4 April, 19:30
Tonhalle, Zürich

     

Lithuanian National Symphony Orchestra
Modestas Pitrėnas (conductor)

Alexey Botvinov (piano)

“NICO” Ensemble
Gediminas Gelgotas (composer, conductor, piano)

 


Program

Bedrich Smetana The Vltava
   
Antonio Vivaldi / Max Richter Four Seasons Recomposed (selection)
   
Johann Sebastian Bach Prelude B minor, BWV 855a (Charles Coleman version for a symphony orchestra)
   
Gediminas Gelgotas «Never ignore the cosmic Ocean»
«Transitory»
«Mountains. Water. Freedom»
   
Valentin Silvestrov «Hymn 2001»
   
Johannes Brahms Concerto for piano and orchestra No.1 in D minor, Op.15
   

 


7 April, 17:00
Kunsthaus Festsaal, Zürich

     

llva Eigus (violin)
Roman Fediurko (piano)

 


Program

Hofmann «Kaleidoskop»
   
Revutsky 4 Preludes
   
Shumann Piano Sonata No.2 in G Minor, Op.22
   
Ysaÿe Violin solo Sonata No.4 in E minor
   
Brahms Sonata for Violin and Piano No.3 in D Minor, Op.108
   

 


9 April, 19:30
Kirche St.Peter, Zürich

     

Janusz Wawrowski (violin)
Alexey Botvinov (piano)

 


Program

Grieg Violin Sonata No.3, Op.45
   
Silvestrov Melodies of the Moments - Cycle III: I. "Lullaby"
   
Poulenc Sonata
   
Bacewicz Sonata No.2
   

 




10 June, 19:00
Estonia kontserdisaal, Tallinn

 

Alexey Botvinov (piano)
Myroslava Kotorovych (violin)
Oleksandra Fedosova (violin)
Hans Christian Aavik (violin)
Karolina Aavik (piano)
Marcel Johannes Kits (cello)

 


Program

Valentin Silvestrov Pastoral. Homage to Beethoven
   
Valentin Silvestrov 3 Waltzes with Postlude, Op. 3
   
Valentin Silvestrov Hommage a J.S.B.
   
Valentin Silvestrov Melodies of the Moments, Cycle III
   
Valentin Silvestrov Melodies of the Moments, Cycle VI
   
Valentin Silvestrov Postlude III
   
Valentin Silvestrov Pastorals (2023)
   

 




25 June, 19:30
KKL Kultur- und Kongresszentrum, Luzern

     

Evgeny Kissin (piano)

 


Program

Beethoven Sonata No.27 in E minor, Op.90
   
Chopin Nocturne No.2 in F sharp minor, Op.48
Fantasy in F minor, Op.49
   
Brahms Four Ballades, Op.10
   
Prokofiev Sonata No.2 in D minor, Op.14
   

 




12 September, 20:30
Odessa Classics at Ghent Festival
Viernulvier Theatre Hall, Ghent

 

New Ideas Chamber Orchestra (NICO)
Gediminas Gelgotas (artistic direction NICO)
Diana Malaya (poetry)
VJ Videomatics (video)
Inna Bilash (dance)
Burhan Öçal (percussion)
Alexey Botvinov (piano and artistic direction)

 


Program

Valentin Silvestrov Nostalghia
   
Philip Glass From Glassworks: Opening
   
Johann Sebastian Bach From Orchestral Suite no. 3, BWV 1068, second mouvement: Air (arr. Alexey Botvinov)
   
Alemdar Karamanov Ave Maria
   
Max Richter From Recomposed by Max Richter: Vivaldi - The Four Seasons: Winter
   
Gediminas Gelgotas Transitory
   
Gediminas Gelgotas Never Ignore the Cosmic Ocean
   
Max Richter From Recomposed by Max Richter: Vivaldi - The Four Seasons: Summer
   
Ludovico Einaudi Nightbook
   
Gediminas Gelgotas To the Skies
   
Modest Mussorgsky From Pictures at an Exhibition, no. 9: Baba Yaga
   
Philip Glass Metamorphosis
   
Sergej Prokofiev From Piano Sonata no. 7 in B-flat Major: III. Precipitato
   
Sergej Rachmaninov 10 Preludes, op. 23 no. 5 in G minor
   
Myroslav Skoryk Melody
   
Poetry by Lesya Ukrainka, Lina Kostenko and Galina Mogilnitska
Video art by VJ Videomatics

 




24 September, 20:00
Sendesaal Bremen

     

Alexey Botvinov (piano)
Myroslava Kotorovych (violin)
ArteHatta ensemble
Oksana Madarash (conductor)

 


Program

Myroslav Skoryk Melody
   
Zoltan Almashi "Refarefa"
(Dedicated to the warriors of the Heavenly Hundred)
   
Edvard Grieg Holberg Suite, op.40
("From Holberg's Time")
   
Victoria Polyova "Metta"
   
Philip Glass "Tirol Concerto" for piano and orchestra
   

 


26 September, 20:00
Sendesaal Bremen

     

Janusz Wawrowski (violin)
Alexey Botvinov (piano)

 


Program

Johannes Brahms Scherzo from "F.-A-E-" sonata
   
Valentin Silvestrov Melodies of the Moments - Cycle III: I. "Lullaby"
   
Francis Poulenc Sonata for violin and piano
   
Grazyna Bacewicz Melody
   
Cesar Franck Sonata for violin and piano
   

 


29 September, 19:00
Die Glocke, Bremen

     

Alexey Botvinov (piano)
Nora Steuerwald (alt)
Bremer RathsChor
Odessa Classics Orchestra
Antonius Adamske (conductor)

 


Program

Johannes Brahms Schicksalslied, op.54
   
Sergei Rachmaninoff Piano Concerto No.2, Op.18
   
Johannes Brahms Gesang der Parzen, Op.89
Alt-Rhapsodie, Op.53
Begrabnisgesang, Op.13
Nanie, Op.82
   

 



 







up